ماه – قمر روسیه همکاری لهستان پل رایان

ماه – قمر: روسیه همکاری لهستان پل رایان بین الملل آمریکا روسیه پل رایان

گت بلاگز اخبار پزشکی سندرم کودک آبی چیست؟

“متهموگلوبینمیا” یا “سندرم کودک آبی” ناشی از کم کردن میزان هموگلوبین در خون نوزاد است و باعث می‌شود پوست بدن به رنگ آبی ظاهر شود.

سندرم کودک آبی چیست؟

سندرم کودک آبی چیست؟

عبارات مهم : نوزاد

“متهموگلوبینمیا” یا “سندرم کودک آبی” ناشی از کم کردن میزان هموگلوبین در خون نوزاد است و باعث می شود پوست بدن به رنگ آبی ظاهر شود.

به گزارش ایسنا، هموگلوبین پروتئین خونی است که اکسیژن را در بدن جابجا کرده و آن را به بافت ها و سلول های متفاوت می رساند. زمانیکه خون قادر به جابجا کردن اکسیژن در بدن نباشد پوست نوزاد به رنگ آبی ظاهر می شود.

متهموگلوبینمیا بیماری نادری در کشورهای صنعتی است ولی مواردی از مبتلا شدن به آن در مناطق روستایی مشاهده می شود. همچنین نوزادان متولد شده است در کشورهای در حال توسعه که از ذخایر آبی ضعیفی برخوردارند با خطر مبتلا شدن به آن مواجه هستند.

سندرم کودک آبی چیست؟

شایع ترین علت سندرم کودک آبی مصرف آب آلوده به نیترات هست. بدن نوزاد نیترات را به نیتریت تبدیل می کند. این نیتریت ها با هموگلوبین ترکیب شده است و متهموگلوبین را بوجود می آورد که قادر به حمل اکسیژن نیست.

نوزادان در سه ماه نخست تولد زیاد در معرض مبتلا شدن به متهموگلوبینمیا هستند ولی احتمال ابتلای سایر افراد به این بیماری هم وجود دارد. به گفته کارشناسان بزرگسالانی که زمینه ژنتیکی دارند، دچار گاستریت هستند یا به علت نارسایی کلیوی دیالیز می شوند در معرض مبتلا شدن به این سندرم هستند.

“متهموگلوبینمیا” یا “سندرم کودک آبی” ناشی از کم کردن میزان هموگلوبین در خون نوزاد است و باعث می‌شود پوست بدن به رنگ آبی ظاهر شود.

شایع ترین نشانه سندرم کودک آبی عوض کردن رنگ پوست در اطراف دهان، دست ها و پاهاست. از دیگر علائم آن می توان به بروز پرسشها تنفسی، استفراغ، اسهال، تشنج و پایین آمدن سطح هوشیاری اشاره کرد. در موارد جدی تر، متهموگلوبینمیا منجر به فوت می شود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، دکتر علاوه بر معاینات معمول با انجام آزمون خون، اکوکاردیوگرافی و بررسی میزان اکسیژن موجود در خون می توانند این بیماری را تشخیص دهند.

سندرم کودک آبی چیست؟

واژه های کلیدی: نوزاد | اکسیژن | بیماری | نوزادان | مبتلا شدن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs